Komlói Színház 42 éves lett!

    1982. november 5-én adták át a 338 férőhelyes Színház- és Hangversenytermet. A Színház- és Hangversenyterem megvalósulásához a legnagyobb segítséget természetesen a bánya nyújtotta. Banki kötelezettség vállalása révén a kivitelező Tolna megyei Állami Építőipari Vállalat megkezdhette a munkát. Nehezítette a helyzetet, hogy egy korabeli Minisztertanácsi rendelet országosan tiltotta új színházak építését, mivel az állam, az Operaház felújítására fordította a művészeti beruházásokra felhasználható keretet. Ezt kijátszva, a komlói Színház- és Hangversenyterem a zeneiskola nagytermeként épült fel.

    A tervek, elképzelések az építés folyamán többször módosultak, az anyagi lehetőségek szűkös volta miatt. A pénzhiány következménye, hogy a színpad nem rendelkezik zsinórpadlással, mivel a biztonságtechnikai előírások szerint, ebben az esetben vasfüggöny beépítésére is szükség lett volna. Ezt, nem bírta el a költségvetés. A pénzhiány következménye, hogy a színpadgépészeti berendezések – díszlettartók, függönyök – kézi mozgatásúak, s ez, a zsinórpadlás nélküli színpadon, lehetetlenné teszi számtalan színházi produkció előadását.

    A fény- és hangtechnika is „egyszerűsödött” az építés során, valamint a kiszolgáló létesítmények, a „díszletek mögötti” világ is sok hiányossággal bír. Kevés az öltőző, nincs mindegyikben melegvíz, kevés a mellékhelyiség és a díszletek mozgatására, tárolására alkalmas terület. Mintha megfeledkeztek volna arról, hogy egy színházi előadás lebonyolításhoz, a színészeken kívül, jó pár ember összehangolt, precíz munkája szükséges. Díszletezők, öltöztetők, technikusok, ügyelők, akiknek speciális munkájához megfelelő infrastruktúra kell, s ha éppen nincs dolguk, részükre valamilyen várakozási lehetőség szükségeltetik.

    Sokkal jobb a helyzet a közönséget kiszolgáló létesítményeknél. Az előcsarnok, a foyer, és maga a színházterem mind látványában, mind funkciójában impozáns, bár itt is akadnak negatívumok. Az előcsarnok galériájára Melocco Miklós:József Attila oltárcímű domborműve került, mely alkotás igazi ékessége az intézménynek. Az előcsarnokban található büfé egy kissé „félresikeredett”. Mintha nem gondoltak volna rá a tervezők, és utólag alakították volna ki. A raktár egy szinttel lejjebb, a zenekari árokból nyílik, a közönség kiszolgálása pedig, a szűk pult miatt nehézkes. A 338 főt befogadó intézményhez, ki tudja milyen meggondolásból, 200 fős ruhatárat terveztek, utólag kellett bővíteni.

    A nézőtér egyszerű és szép kialakítása és berendezése a belsőépítész, Uherkovics Ágnes érdeme. A nézőtéri világítással kombinált faborítású, hangterelő elemek, valamint a plüssborítású széksorok kellemes hangulatot teremtenek. Kár, hogy az akusztikai tervezés a színpadi világítás lehetőségeit megrövidítette, hiszen a fent említett hangterelők sok esetben zavarják a reflektorokat. Ezen hiányosságok és tervezési hibák kritikáját szemléletes módon fogalmazta meg Ascher Tamás rendező. A színház emlékkönyvébe írt bejegyzésében tipikusan „szocreál” épületnek nevezte az intézményt, ami „nagyon elegáns, de dolgozni nem lehet benne”.

    A dicséretes szándékot, hogy Komlónak színházterme legyen, a pénztelenség és talán a hozzá nem értés – a „kicsi is, savanyú is, de a mienk” elve – félmegoldások elfogadására kényszerítette. Sajnos mindezen hiányosságok és negatívumok, az építtető Városi Tanács legjobb szándékai ellenére is, behatárolták az intézmény működését és behatárolják jövőbeni lehetőségeit is.

    Több eredmény

    Generic selectors
    Exact matches only
    Search in title
    Search in content
    Post Type Selectors